Cat 2/3 Overall Omnium Standings

Place Name Team 5.26.18 5.27.28 5.28.28 TOTAL
Finish Bonus 1 Bonus 2 Finish Bonus 1 Bonus 2 Finish
1 Robert Lozoya Fig Mtn Brew Racing 28 5 28 5 12 78
2 Juan Cisneros 40 20 60
3 Eric Boarman SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cyclery 18 40 58
4 Andrew Alonis Pen Velo Racing/Summit Bicycles 30 15 3 48
5 Eddy Huntsman Team California Juniors 25 22 47
6 David Kennedy D9 Foundation / DNA Race Team 3 24 18 45
7 Alex Schueckler Monster Media Elite Development 26 16 42
8 Graysen Oldham Team Factory Cycles 31 10 41
9 Joshua Stockinger Monster Media Elite Masters 5 35 40
10 Daniel Pearce Carefast 35 35
11 Nigel De Sota M2W Academy Team 31 31
12 James Qua HSR Racing p/b BIRDWORX 29 29
13 Marcel Aguiar SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cyclery 26 2 1 29
14 Alvin Escajeda ENDO CONCEPT TEAM 3 25 28
15 Brody McDonald Team Velosport Junior & U23 Development – Rock n Road Cyclery 3 25 28
16 Trevor Lien CBS Cycling 28 28
17 Daniel Park Team Velosport Junior & U23 Development – Rock n Road Cyclery 27 27
18 Daniel Zitter SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cyclery 26 26
19 Matt Brantveyn SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cyclery 5 21 26
20 David Mayhew Team Factory Cycles 24 24
21 Anwar Gorham Kelly Benefit Strategies/LSV 23 23
22 Ivan Fernandez Big Orange Cycling p/b Beachbody Performance 23 23
23 Sholom Jaeger HistoryNet Cycling Team 22 22
24 Michael Green SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cyclery 21 21
25 Alexander Romanenko 20 20
26 Jose Chuc South Bay Wheelmen 19 19
27 Michael Allec Carefast 19 19
28 Gil Ron iSpeed Racing 17 17
29 Nicholas McKenna Team Velosport Junior & U23 Development – Rock n Road Cyclery 17 17
30 MIchael Schanafelt Franco Factory Racing 16 16
31 Baxter Ross 15 15
32 Marco Rodriguez South Bay Wheelmen 6 9 15
33 Daniel Pealstrom Big Orange Cycling p/b Beachbody Performance 14 14
34 Pablo Lozano Swami’s Junior Development Team 14 14
35 Garrison Mejia Stinner Bicycle Club Elite Racing 13 13
36 Jonathan Martin 13 13
37 Brendon Confer Metier Racing & Coffee 12 12
38 Kevin Escobar South Bay Wheelmen 11 11
39 Max Schoenbrunner 11 11
40 Nikolas Lovegren Snaakbar -Majestic/Mobbin 10 10
41 Robert Knock Carefast 9 9
42 Angel Munoz ENDO CONCEPT TEAM 8 8
43 Galen Burk Franco Factory Racing p/b E.K. DDS 8 8
44 Jose Mata Judgement Velo/ TBOV 1 7 8
45 Mike Hatton Franco Factory Racing p/b E.K. DDS 7 7
46 Thomas Rennier Subaru Santa Monica Racing  p/b  Alfa 6 6
47 Christopher Rothermel HistoryNet Cycling Team 5 5
48 Daniel Beltran South Bay Wheelmen 5 5
49 Taylor Tongate Team Velosport / Rock n Road Cyclery 3 2 5
50 Andrew Stallings Go Fast – Incycle 4 4
51 Ian Chavez Stinner Bicycle Club Elite Junior Racing 4 4
52 Luis Alvarado S2C/BOSCH pb JL Velo 3 3